۱۳۹۱ آذر ۲۳, پنجشنبه

مانیفست حزب کمونیست


کارل مارکس و فردریش انگلس - مانیفست حزب کمونیست (Communist Manifesto)، محمد پورهرمزان، انتشارات حزب توده‌ی ایران

پی‌دی‌اف و آنلاین: این‌جا، این‌جا و این‌جا

مانیفست حزب کمونیست اثری سیاسی است که در قرن نوزدهم توسط کارل مارکس و فردریش انگلس نوشته شده است. این کتاب اولین بار در ۲۱ فوریه ۱۸۴۸ منتشر شد و از آن هنگام تاکنون یکی از تاثیرگذارترین متن‌های سیاسی دنیا به شمار می‌رود. اکثریت قریب به اتفاق کمونیست‌های دنیا این کتاب را پرچم و برنامه‌ی خود می‌دانند. مانیفست در واقع برنامه اتحادیه‌ی کمونیست بود که توسط مارکس و انگلس منتشر می‌شد. تز اصلی این برنامه چگونگی سرنگونی سرمایه‌داری با عمل انقلابی پرولتاریا و حرکت به سوی جامعه‌ای بی‌طبقه است.
 مانیفست این گونه آغاز می شود:
«شبحی در حال تسخیر اروپاست: شبح کمونیسم. تمام قدرت‌های اروپای کهن ـ پاپ و تزار، مترنیخ و گیزو و جاسوس‌های پلیس آلمان ـ برای راندن این شبح اتحادی مقدس تشکیل داده‌اند. کجاست آن حزب اپوزوسیونی که دشمنانِ بر مسند قدرت نشسته‌اش به بهانه‌ی کمونیست بودن آن را به باد دشنام نگرفته باشند؟ کجاست آن اپوزوسیونی که داغ ننگ کمونیسم را چه بر احزاب مترقی‌تر اپوزوسیون و چه بر رقیبان مرتجع خود نزده باشد؟ از این امر دو نتیجه به دست می‌آید:
 ۱- اکنون دیگر تمام قدرت‌های اروپایی کمونیسم را قدرتی به شمار می‌آورند.
 ۲- زمان آن فرا رسیده تا کمونیست‌ها نظرات، اهداف و گرایش‌های خود را آشکارا در برابر تمام جهان انتشار دهند و در قبال افسانه‌هایی که پیرامون شبح کمونیسم بافته می‌شود با مانیفست حزب خود پاسخ دهند. بدین منظور کمونیست‌های کشورهای گوناگون در لندن گرد هم آمده و مانیفست زیر را نگاشته‌اند تا به زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، فلاندری و دانمارکی انتشار یابد.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر